22 ביוני 2014 – 23:07 | אין תגובות

מצורפת ההזמנה למפגש המשפחות הקרוב שייערך ביום ראשון, ה-6 ליולי 2014.
 המפגש יתקיים בבי”ח איכילוב בשעות 16.00 עד  18.00.
 במסגרת המפגש יוצגו:

הצוות המקצועי של היחידה להפרעות תנועה בבית חולים איכילוב, בראשות דר’ טניה גורביץ ודר' אלונה גד, …

המשך קריאה »
מה אפשר לעשות היום?

בריאות טובה היא הנכס החשוב ביותר של האדם. מה אנחנו יכולים לעשות בשביל עצמנו!

מחלת הנטינגטון

מאמרים, קישורים ורשימת אתרים אשר מהווים מקור לידיעת ולימוד על חלת ההנטינגטון

סיפורים אישיים

חולים ובני משפחותייהם מספרים על ההתמודדות עם המחלה.

עדכונים מחקריים

פרסומים של מחקרים חדשים, מאמרים מעניינים בתחום חקר מחלת ההנטינגטון ועוד.

תמיכה ופעילות בעמותה

פעולות העמותה, תמיכה בחולים, כינובים וכנסים.

ראשי » האם להבדק למחלה?, נפש ורוח, תכנון החיים בצל המחלה

נפש, רוח, רצון והתמדה

מאת בתאריך 8 בספטמבר 2010 – 9:09אין תגובות

התמודדות עם המחלה ועם הסיכון למחלה הם מהווים אתגר לא פשוט גם מבחינה נפשית, הלחץ והקושי יכולים במקרים רבים לדחוק את האדם דווקא להתמודד פחות טוב ולברוח מהמציאות, המלחמה הזו הינה חשובה מאד מכיוון שטמון בה הפוטנציאל לשינוי הגדול ביותר. להלן מספר סיבות:

  1. בריאות פיזית – התמודדות חיובית מביאה איתה איסוף מידע ורכישת כלים להתמודדות עם המצב שמאפשרים לאדם לפעול על מנת לשפר את מצבו ואת עתידו, במקרה שלנו הקפדה על תזונה נכונה ושימוש בתוספי מזון תביא להגנה פיזית על הגוף שיכולה לאפשר לאדם תוספת של שנים בבריאות ולא בחולי.
  2. בריאות נפשית – בריאות הנפש משפיעה על בריאות הגוף ומתח מזרז את התפרצות המחלה. לקיחת צעדים שמספקים לאדם כלים להתמודד עם המחלה מביאים להקלה נפשית, כי הדבר הקשה ביותר לרוב הוא לשבת בחוסר מעש מול דבר שעומד לתקוף אותך. כלומר חוץ מהפעולות עצמן שעוזרות לגוף להתמודד, ישנו אפקט של הקלה על הנפש שזה גם דבר העוזר לגוף להתחזק ולהגן על עצמו בפניה המחלה והנזקים שגורמים להיווצרותה ברבות השנים.
  3. בריאות חברתית וערבות הדדית – במחלה הזו נפגעת משפחה שלמה ולא רק פרטים בודדים. אדם שבוחר להתמודד באופן חיובי עם המחלה, יותר קל לו להשאיר את משפחתו הפגועה ואת קרוביו החולים כחלק משמעותי של חייו, התנתקות והתנכרות למשפחה ולחולים, רק מחזקת בתת מודע את הפחד מפריצת המחלה וצובעת עוד יותר בשחור את העתיד.
  4. ילודה בטוחה, הדרך היחידה לבטל את האפקט התורשתי של המחלה לדורות הבאים, היא ע"י לקיחת אחריות והולדת ילדים בצורה בטוחה כמו שנרשם לעיל ולא בדרך טבעית שמביא לתוצאה אכזרית כלפי ילדנו, גם אם תהיה תרופה זה יגרום להפלת תיק לא קטן על הילדים, צריך להזכיר שאחד מכל 10 נשאים של המחלה יכולים לשאת גרסה אגרסיבית של המחלה שפורצת בגיל הילדות וההתבגרות, לכן אי אפשר לשחק במשחק הזה על חשבון היקרים לנו ביותר. הפריות חוץ גופיות – PGD (הפריות מבחנה וסינון גנטי של העוברים מחוץ לרחם) היא דרך טובה ובטוחה. אני (שחר) לא בעד השימוש בהפלות, אישה יכולה להפיל גם מספר פעמים רצוף ולא להרות עם עובר בריא. בנוסף יש בעיות אתיות/מוסריות/רוחניות בהפלה שלא כדאי להכנס אליהן. אישה שנמצאת בהריון מבינה את המשמעות של החיים שבתוכה ומהי המשמעות של הריגתם ולכן לא תמיד תסכים לבצע הפלה וכנראה שהרגשתה מבוססת על משהו מאד אמיתי, בPGD הקושי הזה נחסך.

מה אפשר לעשות כדי להקל על הנפש:

  1. לשנות את התזונה לתזונה בריאה ולקחת תוספי מזון – כלי התמודדות נותנים תחושה של מסוגלות וחיות.
  2. להיעזר בסביבה, לא להיות לבד, לא להסתתר, אתם מוזמנים ליצור קשר עם חברי העמותה, להגיע למפגשים ולהתחזק מהכוח של הביחד.
  3. ללכת לטיפול נפשי אם הלחץ גדול ויש הרגשה שהדבר מורכב מידי מלשאת אותי רגשית ושכלית.
  4. לעשות ספורט. מחקרים מראים ש20 דקות ריצה ביום טובים לפחות כמו התרופות האפקטיביות ביותר נגד דיכאון.
  5. לעסוק בפעולות רוחניות שמתחברים אליהן, לדוגמא: טיולים רגועים בים או בטבע, טיפול בחיות או בצמחים, טאי-צי, יוגה, פילאטיס, מדיטציה, מציאת שמחה וצחוק בדברים, ריקוד (אפילו לבד בבית), לי אישית תפילה והנחת תפילין עוצמתיים מאד. בכל אופן חשוב מאד להפוך את הראש להיות חיובי ולא שלילי.
  6. הרצון חשוב מאד, ואפשר גם אותו לטפח, אנשים שיש להם רצון עיקש לנצח את הקשיים, יש להם את היכולת להפוך את העצות שמוזכרות כאן למציאות. לדוגמא אמריקאי בשם סקוט מידאט, שחלה בהנטינגטון, החלים ממצב של הרס של 5% ממסת המוח שלו, באמצעות מאבק עיקש ע"י פעילות גופנית ותרגילים למוח, סקוט הגיע למצב שהוא רץ, שוחה רוכב על אופניים ועל חד-אופן ואף מסיים טריאטלון, ע"פ צילומי CT המוח שלו השתקם לחלוטין. כדי לבנות רצון יש להיעזר באנשים, ספרים ומקורות מידע שיעודדו אותנו ויעזרו לנו לבנות רצון ולא להתייאש, יש להיבנות ממידע חיובי ולא להסכים לחיות עם מידע שלילי (גם מידע שלא קשור למחלה) ותרחישים פסימיים בראש כי אלה מחזירים אותנו צעדים רבים אחורה.

אחרי סיום קריאת הטקסט הנ"ל, לאדם המתמודד עם המחלה קיימת מציאות לא פשוטה, יש הרבה מידע שניתן לעיל ונותר לאדם להתמודד עם האתגרים והקשיים הטמונים במחלה, לכן נאחל לכולנו שהיו לנו כוחות רבים ועזרה גדולה להתמודד ושתמצא ותפותח תרופה בעלת אפקט מניעת המחלה ועוצמת ריפוי מלאה לחולים.

הוסף תגובה!

הוסף את תגובתך בהמשך הדף, או טראקבק מאתרך. תוכל גם עקוב אחר תגובות לפוסט זה באמצעות RSS.

שמור על תגובה נקיה, הגב לעניין. בלי ספאם.

ניתן להשתמש בתגי ה-HTML האלו:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

בלוג זה תומך ב-Gravatar. אם אין לך עדיין גראווטר, תוכל ליצור לך אחד על-ידי הרשמה ב: Gravatar.