22 ביוני 2014 – 23:07 | אין תגובות

מצורפת ההזמנה למפגש המשפחות הקרוב שייערך ביום ראשון, ה-6 ליולי 2014.
 המפגש יתקיים בבי”ח איכילוב בשעות 16.00 עד  18.00.
 במסגרת המפגש יוצגו:

הצוות המקצועי של היחידה להפרעות תנועה בבית חולים איכילוב, בראשות דר’ טניה גורביץ ודר' אלונה גד, …

המשך קריאה »
מה אפשר לעשות היום?

בריאות טובה היא הנכס החשוב ביותר של האדם. מה אנחנו יכולים לעשות בשביל עצמנו!

מחלת הנטינגטון

מאמרים, קישורים ורשימת אתרים אשר מהווים מקור לידיעת ולימוד על חלת ההנטינגטון

סיפורים אישיים

חולים ובני משפחותייהם מספרים על ההתמודדות עם המחלה.

עדכונים מחקריים

פרסומים של מחקרים חדשים, מאמרים מעניינים בתחום חקר מחלת ההנטינגטון ועוד.

תמיכה ופעילות בעמותה

פעולות העמותה, תמיכה בחולים, כינובים וכנסים.

ראשי » מאמרים חשובים, פעילות גופנית

פעילות גופנית

מאת בתאריך 18 בדצמבר 2008 – 9:53תגובה אחת

הסמן החשוב ביותר לבריאותו של אדם היא הקיבולת האירובית שלו, היא היכולת לשאוף אוויר ולהעביר חמצן לתאי הגוף, התעמלות גופנית לאורך זמן מעלה את הקיבולת האירובית. התעמלות אירובית משנה לטובה את מסלול מחלת הנטינגטון מכיוון שאחד היא מפצה על הירידה בזרימת הדם למוח שנצפת בחולי הנטינגטון (בסריקות MRI) ושתיים היא מייצרת כימיקל בשם BDNF שאחראי על חידוש תאים עצביים במוח, ייצור BDNF נפגע בחולי הנטינגטון. עכברי מעבדה החולים בהנטינגטון, שניתנת להם הזדמנות לרוץ על גלגל ריצה, מתפקדים בצורה טובה יותר בהרבה מעכברים שלא ניתנת להם ההזדמנות לפעילות האירובית. תוכנית אימונים המבוססת על הליכה מתונה יכולת לספק את רוב היתרונות של הפעילות האירובית.

תקצירי מחקרים
פעילות גופנית: התערבות התנהגותית המשפרת את בריאות המוח וגמישותו.
Trends in Neurosciences 2002
פעילות גופנית היא התנהגות המאפשרת תהליכים ותגובות שרשרת מולקולאריות ותאיות (מלשון תא) אשר תומכים בגמישות המוח. הפעילות מאפשר ביטוי של גנים שמקושרים עם גמישות המוח כגון גנים המקודדים (מייצרים) BDNF, בנוסף היא מעודדת הרחבת כלי דם במוח, חידוש תאים ושינויים מבנים בתאי עצב המאפשרים עמידות גבוהה יותר של התאים בפני פגיעה. באופן משמעותי השינויים הנ"ל מתרחשים בהיפוקמפוס אזור במוח אשר בעל תפקודים חשובים בנושאי למידה וזיכרון. זמינות BDNF היא קריטית למנגנונים הנ"ל. פעילות גופנית מגייסת מנגנונים שמכינים את המוח לקודד אינפורמציה בעלת משמעות מהסביבה ובאותו הזמן מפעילה מנגנונים שמגנים על המוח מפני פגיעה, ע"י ייצור BDNF ומולקולות נוספות פעילות גופנית מחזקת מבניים עצביים ומקלה על תהליכי התשדורת בין נוירונים ולכן מפעילה תאים לקידוד מידע.

הנטינגטין הפגום מקושר בפגיעה בתעתוק גנטי (ייצור) של BDNF במחלת הנטינגטון

Science יולי 2001

הנטינגטין הוא חלבון בעל תפקוד לא ידוע שמתעוות במחלת הנטינגטון. החלבון המעוות מוערך כבעל תכונה רעילה שפוגעת בנוירונים במוח. בכל אופן איבוד הפעילות של ההנטינגטין התקין יתכן שהוא זו הגורם למות הנוירונים. במחקר זה אנו מציגים שחלבון ההנטינגטין התקין מסדיר את תהליך התעתוק (ייצור) של BDNF, אלמנט אשר מגדיל את הישרדותם של הנוירונים במוח.
אנו מציגים שפעילות מועילה של הנטינגטין נאבדת כאשר החלבון מתעוות במחלת הנטינגטון, שהתוצאה היא הפחתה בייצור BDNF, אשר מובילה למות תאי מוח, תיקון ההנטינגטין או הגדלת ייצור הBDNF ייתכן ויהיו גישות בעלות יכולת טיפולית במחלת הנטינגטון.

הערות

לאנשים בגיל 40 ומעלה לפני התחלת תוכנית אימון גופני יש לבצע אצל רופא בדיקת ECG תחת מאמץ. מחלת הנטינגטון פוגעת בשרירי השלד וגם מחלישה את שריר הלב לכן יש לוודא אצל רופא מהוא תחום המאמץ שבו בטוח להתעמל.

פעילות גופנית נחשבת כתרופה טובה כנגד דיכאון.

מתעמלים שמתחילים להתעמל בקצב נמוך ומוכנים לקבל תהליך שיפורים איטי יותר יש להם סבירות גבוהה יותר להתמיד בתוכנית האימונים.

תגובה אחת »

  • מאת admin:

    השאלה היא כיצד אדם שכבר סובל מושפע מפעילות גופנית, האם יתכן מצב של רגרסיה.

הוסף תגובה!

הוסף את תגובתך בהמשך הדף, או טראקבק מאתרך. תוכל גם עקוב אחר תגובות לפוסט זה באמצעות RSS.

שמור על תגובה נקיה, הגב לעניין. בלי ספאם.

ניתן להשתמש בתגי ה-HTML האלו:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

בלוג זה תומך ב-Gravatar. אם אין לך עדיין גראווטר, תוכל ליצור לך אחד על-ידי הרשמה ב: Gravatar.